Hard disk onarımı teknolojisi

hardisk onarimHard disk üreticileri sürekli teknolojilerini geliştiriyorlar. Daha çok kapasite, daha çok okuma ve yazma hızı, dahili hata kontrolu teknolojileri sürekli gelişiyor. Datagaranti ekibi olarak hardisk kurtarma çözümlerininde en iyi servisi sunabilmekiçin sürekli gelişen teknolojiyi takip ediyoruz. Harddisk data depolama kapasitelerindeki gelişmeler neler?


Genel olarak hangi durumlarda veri kaybı yaşanıyor? gibi konularla ilgili bilginizi artırmak için makalemizi okuyunuz. Bildiğiniz gibi hard diskler özel motorlar ve okuma ve yazma yapabilen elekro-mekanik bir bileşenden meydana gelen yani elektronik ve mekanik parçalardan oluşan komplike bir cihazdır.
Son 10 yılda hard disk teknolojisi göz döndüren bir hızla ilerledi. Günümüzde hard diskler kendi kendilerini kontrol etmek ve arızalara karşı oluşmadan önlem alabilmek için bir çok teknoloji kullanmaktadırlar.

Disk optimizasyon yazılımları ile analiz yapabilir ve disklerin ömürlerini ve performansları artırabiliyoruz.
Eğer bir sector arızalanmış ise bozuk olarak işaretlenip kullanılmaması sağlanabiliyor.
Gelişmiş S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology - Kendini izleme analiz ve rapor teknolojisi) teknolojisini kullanan birçok disk üreticisi bu teknoloji ile disklerin ömürlerini uzatmaktadırlar.

Sabit disk arızaları

Dahili mekanik arızalar : hareketli makenik parçalardan birinin arızalı olması durumu
Arada sırada arıza oluşması : Bu arıza diskin stabil çalışmasını engeller, bazı durumlarda hata diski çalışamaz hale getirebilir.
Fiziksel hasar : Diskin kafasının disk yüzeyi ile temas etmesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumda bir miktar disk yüzeyi yok olabilir. Buda sürekli okuma hatalarına neden olur.
Veri ortamı hatası : Bu tip hatalar disk ortamında meydana gelen manyetik okuma hatalarıdır. Kullanıcının verilere ulaşmasını engeller ve disk kafasının pozisyonlandırılmasına engel olur.
elektronik hatalar :veri depolama bileşenlerinde elektronik hatalar oluşması.
 
  • Bize ulaşın

  • Harita

Garanti Bilgisayar ve Elektronik Ltd. Şti.

  • Adres: Meicidyeköy Mah. Dereboyu Cd. Mecidiyekuyu Sok. No:2/A Mecidiyeköy
    İstanbul / Turkey
    (Mecidiyeköy Muhtarlık Karşısı)
  • Tel: (212) 217 32 25 Gsm:(532) 152 77 53
datagaranti harita
Haritayı google maps de ayrıntılı inceleyin

Diskler nasıl arızalanır?

harddisk kafa arizaları